Kurslar

1. Voksel based morfometri (VBM) kursu (10 kişi kontenjan)

Prof. Dr. Niyazi Acer

Bu kursta MATLAB tabanlı çalışan bir program olan SPM ile VBM analizinin yapılması amaçlanmıştır. SPM web adresinde kolayca indirilebilen bir yazılım paketidir.

Bu etkinliğin amacı kursiyerlere MR T1 görüntüleri üzerinde SPM in CAT programı kullanılarak görüntülerin açılması, kayıt edilmesi, görüntü isleme yöntemlerinin kullanılması, görüntüler in analiz edilme

si öğretilmesidir. Öngörülen kurs Erciyes Üniversitesi imkanları kullanılarak verilmek üzere iki ana temadan oluşacak biçimde tasarlanmış ve bir gün süresince didaktik ve uygulama içerikli şeklinde planlanmıştır. bu program ile beyin cortical thickness ve beyin beyaz, gri cevher hacimleri de hesaplanabilmektedir.

Kursun ilk teması tanıtım, motivasyon ve uygulama ağırlıklıdır ve tam bir gün alacaktır.  Datalar yine katılımcılara Matlab tabanlı Statistical Parametric Mapping (SPM) yazılımı ile işlenecek ve iki grup arasında korteksin beyin içi mekansal lokasyonlarının tespiti yapılacaktır.

Beş saat sürecek bu aktivitede katılımcılara SPM programı tanıtılacak ve bilgisayara yüklenmesi öğretilecektir.  Bunun için katılımcıların her birine kendi getirdikleri laptopta çalışacaklar ve dosyaları kendi bilgisayarlarına kayıt edeceklerdir.  Katılımcıların bilgisayarlarını SPM programını yükleyecekler ve programı çalıştırarak kullanılması, modülleri ve terminolojisi hakkında aşikar duruma geleceklerdir.

Kursun ikinci temasında ise katılımcıların SPM programıyla uygulama yapmaları ve pratik deneyim kazanmaları hedeflenmektedir.  Bu amaçla daha önceden toplanmış v MRG verilerini katılımcıların tahsis edilen bilgisayarlarını kullanarak analiz etmeleri sağlanacaktır.  Programın aktivasyon olan alanları tespit etmede kullandığı temel prensip ve istatistiksel metotlar anlatılacaktır. beyin cortical thickness ve beyin beyaz, gri cevher hacimleri de hesaplaması öğretilecektir.

MRI analizleri için öncelikle Matlab ve SPM’in yüklenmesi gerekir. Katılımcıların önceden bilgisayarlarına matlab kurdurmaları gerekir. SPM bizim tarafımızdan katılımcılara verilecektir. Daha sonra SPM matlaba tanıtılır ve görüntüler SPM kullanılarak niftii formatında kayıt edilir. Daha sonra kayıt edilen görüntüler  preprocessing (ön işleme) ve postprocessing şeklinde analizler yapılacaktır. Bu elde edilen görüntülerin grup analizleri yapılacaktır.

Kurs için gerekli işlemler:

1. Katılımcılar kendi laptopu ile gelecek, laptoplar işletim sistemi Windows olmalıdır. (Bunun için en az 4 GB RAM ve en az 16 GB hafıza olması programın kurulup çalıştırılması için yeterlidir).

2. Katılımcı sayısı en fazla 10 en az 8 kişi olmalıdır.

3. Katılımcı listesi emailleri ile toplanacak ve wetransfer kullanılarak onlara kurs datalarını emaillerine gönderilecek.

4. Katılımcılar Matlab programı kurmak zorundadır. Eğer kuramazlar ise bir gün önce trabzona gelsinler ben onlara kurayım  ve kurulum yapmamız gerekmektedir.

2. Temel Fotoğrafçılık Teknikleri

Dr. Süleyman Çam

İyi Fotoğraf Çekmenin Özellikleri
– Fotoğraf makinasını ve objektifi tanımak
– Pozlama kontrolü
– Diyafram (f)
– Enstantane, Işık hızı, Zaman
– ISO

Pratik Uygulama